FAGARAŠ - Horská perla

Aktualizace: 10. říj 2020

Rumunsko 2017


Naše šesti denní výprava v nádherném pohoří Fagaraš kompletně od východu až na západ. Celkem tedy přes 130 km. Stoupání přes 8000 m.

Máme za sebou další výpravu tentokrát v nádherném pohoří Fagaraš. Pohoří se rozrůstá v centrálním Rumunsku na historické hranici Sedmihradska a Valašska. Hlavní hřeben je vzdušnou čarou dlouhý přibližně 70 km, ale my jsme prošli pohoří kompletně od východu (východiskem vesnice Zărnești) až na západ (ukončení v Turnu Roșu). Celkem tedy přes 130 km. Stoupání přes 8000 m. Cesta byla zpočátku velmi stereotypní po lesní dlouhé cestě. Postupně jsme se zvedali do výšek až nad 2000 m.n.m, ve kterých jsme po většinu celé túry také spali, díky klidnému počasí byly podmínky ke spánku velmi ideální, kromě několika přeháněk zanedbatelných úhrnů nás nic nepřekvapilo. Nejvíce nás přitáhly hlavní vrcholy Moldoveanu (2544 m.n.m) a Negoiu (2535 m.n.m) kde jsme strávili nejvíce svého času kocháním po širokém okolí do hlubokých údolí a rozsáhlých nížin Rumunska.

V druhé polovině výpravy bylo pohoří velmi skalnaté a nevyhnuli jsme se také technicky náročným úsekům s řetězy. V blízké době uvidíte videa z těch nejnáročnějších pasáží. V posledních dnech už to byla spíše procházka růžovým rájem a dlouhý sestup dolů až do vesnice výše zmíněné Turnu Roșu, odkud nám jel vlak do města Sibiu.

Cestování vlakem je v oblasti hor velmi časově náročná a tak trvalo včetně přestupů téměř 2 dny než jsme se dostali do Česka. Vlak IC, který jezdí na hlavním koridoru dlouhém přes 900 km Budapešť Keleti -> Bucureşti Nord Gr. je poměrně slušný a výbavou odpovídá našim vlakům.


Shlédněte celý film81 zobrazení0 komentář